دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

لیست مطالب

 • سهم خطاهای پره پره آنالیتیکال و پُست پُست آنالیتیکال در نتایج آزمایشگاه کلینیکال

    طی پژوهش های متعدد درحوزه فرایند آزمایش بیش‌ترین خطاها متعلق به Pre analytical errors (87%) بوده است .قابل توجه است که این آماردرایران به طورغیررسمی کمتر(حدود۷۰درصد) است .

 • دستورالعمل نمونه گیری جهت غربالگری و تشخیص بیماری های متابولیک نوزادان

  غربالگری نوزادان  با هدف تشخیص زود هنگام اختلالات متابولیکی مادرزادی نوزاد جهت جلوگیری از آسیب دیدگی‌های جسمی و ذهنی انجام می‌شود. عدم تشخیص و درمان زود هنگام این اختلالات، باعث ایجاد آسیب‌‌های جدی و جبران ناپذیر به ارگان‌ های مختلف بدن نوزاد خواهد شد و می‌تواند مشکلاتی همچون عدم توانایی حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، سوء تغذیه، عدم توانایی تکلم، و موارد دیگر را به دنبال داشته باشد. لزوم انجام آزمایشات غربالگری برای تمام نوزادان وجود دارد ، حتی اگر آنها سالم به نظر برسند. دستورالعمل تهیه یک نمونه مناسب برای تشخیص و شناسایی بیماری های متابولیک ارثی در آزمایشگاه اریترون، جهت انجام آزمایش می باشد در این مطلب آورده شده است .

 • راهنمای کاربردی نمونه گیری وریدی و مویرگی

  نمونه گیری باید در یک محل مجزا ، تمیز و ساکت صورت گیرد . این اتاق بهتر است دارای دست شویی مجزا بوده و آب یا محلول های تمیز کننده باید در دسترس باشند. خون گیری صحیح نیاز به دانش و مهارت توام دارد . جهت جمع آوری نمونه خون وریدی خون گیر کار آزموده باید مراحل زیر را پیگیری نماید.

 • معیار های رد یا پذیرش نمونه های آزمایشگاهی

  از آنجایی که کیفیت انجام آزمایش در درجه اول به کیفیت نمونه بستگی دارد، لذا کلیه پرسنل آزمایشگاه باید طبق دستورالعمل نمونه گیری استاندارد و دستورالعمل حمل و نقل نمونه اقدام به نمونه گیری و ارسال آن بنمایند.لذا در این راستا پرسنل آزمایشگاه موظفند طبق موارد ذیل نسبت به پذیرش و یا عدم پذیرش نمونه ارسالی اقدام نموده و در صورت مشاهده هر گونه عدم انطباق نمونه را به بخش مربوطه با ذکر دلیل عودت دهند.

 • اصول حفاظت و ایمنی در آزمایشگاه تشخیص طبی

  کارکنان آزمایشگاه در معرض بسیاری از عوامل بیماری زا با منشأ خون، مایعات بدن و ...می باشند که از طریق ترشح و پاشیدن، فرو رفتن سوزن، وسایل شیشه ای شکسته، خراش و بریدگی و ... در تماس با چشم، بینی، دهان، پوست و ... باعث آلودگی می گردند. همچنین در محیط کاری آنها خطراتی در نتیجه کار با مواد شیمیایی سوزاننده، مواد رادیواکتیو، الکتریسیته، وسایل مکانیکی، آتش سوزی و ... وجود دارد که سلامتی آنها را تهدید می نماید.

 • اطلاعات و راهنمایی های لازم برای آزمایشگاه های ارسال کننده نمونه

  برای ارسال آزمایش های مورد نظر به آزمایشگاه های مرجع،  به یک سری شرایط و امکانات نیاز است. همچنین باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد تا نتایج دقیق و صحیحی حاصل شود.  در این مقاله شرایط و نکات در خواست آزمایش شرح داده شده است.

 • بیوتروریسم و نقش آزمایشگاه در تشخیص حوادث بیولوژیک

  در اصطلاحات روابط بین الملل ترور و تروریسم به فعالیت های نابود کننده و مخوف بازیگران دولتی و غیردولتی اطلاق می شود که با بکارگیری شیوه ها و تمهیدات خشن برای رسیدن به اهداف سیاسی مورد بهره برداری قرار می گیرد. ترور به معنای ایجاد ترس زیاد و وحشت آفرینی می باشد .

  به طور کلی می توان ابعاد تروریسم را به تروریسم ملی گرا، تروریسم سیاسی، نارکوتروریسم، تروریسم مذهبی، تروریسم دولتی، سایبر تروریسم و تروریسم آزاد تقسیم بندی نمود؛ همچنین تروریسم با توجه به نحوه اقدامات تروریستی و اهداف آن، به شاخه هایی نظیر تروریسم شیمیایی، تروریسم هسته ای، تروریسم مواد مخدر، تروریسم هوایی، تروریسم دریایی، تکنوتروریسم، تروریسم تشعشعاتی، بیوتروریسم و اگروتروریسم تقسیم می گردد.

 • دستورالعمل و اصول کلی انجمن سرطان آمریکا برای ردیابی زودهنگام سرطان

  انجمن سرطان آمریکا اصول غربالگری زیر را برای اکثر افراد بالغ پیشنهاد می کند. آزمایش های غربالگری به منظور تشخیص سرطان پیش از بروز علائم به کار می رود.

 • دستورالعمل کشوری برنامه پیشگیری از بروز اختلالات کروموزومی جنین (بخش دوم)

   آزمایشگاه باید در چارچوب دستورالعمل برنامه کشوری پیشگیری و کنترل سندرم داون ابلاغ شده از سوی وزارت متبوع برنامه آزمایشگاهی را به اجرا گذارد.آزمایشگاه باید با سطوح تعیین شده در نظام سلامت بر اساس دستورالعمل برنامه در ارتباط باشد و بر اساس تعریف صورت گرفته به تبادل اطلاعات بپردازد.
   

 • استاندارد ها و الزامات آزمایشگاهی برنامه غربالگری سندرم داون

  آزمایشگاه های شرکت کننده در این برنامه، شامل آزمایشگاه های منتخب سطح 1جهت تهیه و ارسال نمونه و آزمایشگاه منتخب غربالگری بیوشیمی (آزمایشگاه های سطح 2 ) و ژنتیک می باشد . در این دستورالعمل صرفا الزامات آزمایشگاه های ارسال کننده نمونه و مجری انجام آزمایشات در حوزه بیوشیمی ذکر شده است.

 • دستورالعمل روش انجام آزمایش Cryoglobulin

  کرایوگلوبولین ها،پروتئین هایی از نوع ایمنوگلوبولین ها (IgG,IgM,IgA,light chain) در جریان خون هستند، که در اثر سرما به یکدیگر چسبیده و رسوب می کنند و با گرم شدن دوباره حل می شوند. کرایوگلوبولین ها ممکن است در خون افراد سالم به مقدار اندکی وجود داشته باشند ولی معمولا با بیماری همراه اند. رسوب کرایوگلوبولین ها سبب کاهش در سرعت جریان خون و انسداد عروق کوچک می گردد. وجود مقدار زیادی کرایوگلوبولین در خون که کرایوگلوبولینمی نامیده می شود سبب پدیده ی رینود می شود.

 • گردش کار در آزمایشگاه تشخیص پزشکی

  در آزمایشگاه های پزشکی آسیب شناسی گردش کار از پذیرش مراجعه کنندگان تا آماده سازی پاسخ آزمایش ها با عنوان کلی workflow  انجام می شود.

 • گزارش کار ارسال نمونه های طرح الزهرا

  نمونه گیری و کشت در بالین فرد مورد نظر انجام می شود. نمونه گیری توسط سواپ های استریل  که با محیط TSB مرطوب شده اند انجام می شود ،قسمتی از پوست فرد مورد نظر که مواد ضد عفونی کننده روی آن قراراست استفاده شود انتخاب شده وبه مساحت 2سانتیمتر مربع از پوست با سواپ مرطوب شده با TSB نمونه گیری می شود و بلا فاصله روی محیط های Blood agar و EMB کشت داده می شود.

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

031-37134

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: med@Erythron-lab.com 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270