دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

راه اندازی cobas HPV test در آزمایشگاه اریترون

| تعداد بازدید : 10946

آزمایش تشخیص انواعHPV پرخطر قدرت پیشگیری و غربالگری سرطان دهانه رحم را به طور چشمگیری افزایش می دهد و با اطمینان بالا می تواند خانم های در معرض خطر سرطان دهانه رحم را شناسایی کند. آزمایش  Cobas HPV تنها آزمایش با تایید FDA و CE می باشد که با اطمینان می تواند احتمال بروز سرطان دهانه رحم را تعیین کند. 

 

راه اندازی cobas HPV test در آزمایشگاه اریترون

cobas HPV test

از سال ٢٠١٤ به این طرف طبق مطالعه ATHENA، اگر از پروتکل HPV alone برای غربالگری سرطان دهانه سرویکس بخواهیم استفاده کنیم، فقط روش Cobas HPV مورد تأئید می باشد. درتست HPV فقط باید ژنوتیپ های high risk مورد بررسی قرار گیرد و گزارش شود.  گزارش ژنوتیپ های low risk منجر به إیجاد درمانهای بیش از حد (over treatment) بیماران می شود. در حالیکه هیچ نقشی در إیجاد کانسر سرویکس ندارد. عفونت با HPV در بیش از ٩٠٪‏ موارد طی ١٨ ماه توسط سیستم أیمنی بدن پاک می شود. زمانی این عفونت با ارزش تلقی می شود که به عفونت پایدار تبدیل شود.

این احتمال مطرح است که HPV از یک دوره نهفته غیرقابل تشخیص (Non-detectable dormant state) برخوردار بوده که می تواند سالیان بعد مجدداً فعال شود. این مسئله می تواند توضیحی برای وجود HPV در زنانی باشد که سالیان طولانی فقط یک شریک جنسی داشته اند.

آزمایش تشخیص انواع HPV پر خطر (hr.HPV) قدرت پیشگیری و غربالگری سرطان دهانه رحم را به طور چشمگیری افزایش می دهد و با اطمینان بالا می تواند خانم ها ی در معرض خطر سرطان دهانه رحم را شناسایی کند. 

 

راه اندازی دستگاه کوباس 4800  

در آزمایشگاه اریترون اصفهان با استقرار و نصب و راه اندازی دومین دستگاه cobas.4800   ایران (محصول کمپانی Roche  ) ، بخش تشخیص پزشکی راه اندازی شده است. این محصول  جزء پیشرفته ترین سیستم تمام اتوماتیک PCR برای تشخیص مولکولی دقیق و صحیح، علل سرطان دهانه رحم و همچنین پانل های تشخیصی زیرمی باشد.

  • (Oncology Panel (BRAF, PI3K, KRAS

  • (STD Panel (HSV, CT / NG , Chlamidia

  • (Hepatitis Panel (HBD, HCV, HIV 

  • MR. Staph.aureus

سیستم cobas 4800 از دو دستگاه  تشکیل شده است.یکی از آنها به طور اتوماتیک نمونه را برایPCR آماده می کند و دیگری بر اساس real-time PCR نمونه را تکثیر وتشخیص می دهد. این دو سیستم به نرم افزار cobas 4800 system مرتبط است. این نرم افزار با استفاده از نمونه کنترل وجود 16/18 HPV را تشخیص می دهد.

 

پژوهش ATHENA

ATHENA در نوع خود از بزرگترین ترین مطالعات کلینیکی ثبت شده آمریکا می باشد که دستگاه کوباس را در سه حالت مختلف شامل موارد زیر مورد ارزیابی قرار داده است:

1- در غربالگری اولیه

2- در مواردیکه سلولهای غیرطبیعی در پاپ اسمیر دیده می شود.

3- بعد از انجام تست همزمان در افرادیکه نتیجه پاپ اسمیر منفی داده شده.

 ATHENAپژوهشی است که استاندارد آزمایش های غربالگری سرطان دهانه رحم را تغییر داد.

ATHENA یک کاررآزمایی بالینی ، 47000 خانم 21 سال و بالاتر را با محوریت غربالگری سرطان دهانه رحم در حالتهای مختلف مورد مطالعه قرار دارد.

مراحل ATHENA

  1. معاینه و بررسی نخست: انجام سیتولوژی آزمایش HPV (Co-Testing) روی تمام خانم های مورد مطالعه

  2. معاینه – بررسی- دوم: تمام خانم هایی که در بررسی سیتولوژی (پاپ اسمیر) دارای سلولهای غیرطبیعی با خصوصیات نا مشخص و آلودگی به ویروس های پرخطرHPVبودند و زنان بالاتر از 25 سال فاقد سلولهای غیرطبیعی بوده و نتیجه تست HPV آنها نیز منفی بوده است تحت کولپوسکوپی و نمونه برداری از بافت دهانه رحم قرار گرفتند.

  3. 3 سال پیگیری


نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: med@Erythron-lab.com 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270