دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

| تعداد بازدید : 1862

اهمیت تغذیه طبیعی نوزاد سبب شده است تا از سوی سازمان‌های بهداشت جهانی ویونیسف همه ساله از ۱۰‌ تا ۱۶ مرداد به‌عنوان هفته جهانی شیر مادر تعیین شود. تغذیه با شیر مادر، کودک را از ابتلا به انواع عفونت ‌ها محفوظ می‌ دارد. آلرژی، وبا، هپاتیت و سلیاک در ردیف بیماری‌ هایی هستند که در میان کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده ‌اند کمتر مشاهده می ‌شود.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

درباره شیر مادر

 همه ساله اول آگوست که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده، در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته میشود. هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است. سال هااست که نقش اساسی تغذیه با شیر مادر در رشد وسلامت کودکان وهمچنین سلامت مادران شناخته شده است . وبه تنهائی درشش ماه اول تولد برای شیرخوار کافی است ودر شش ماه دوم تولدانرژی لازم پنجاه درصد از شیر مادر وپنجاه درصد از تغذیه تکمیلی تامین میشود . آموزش به مادران هنر است که به مادران گفته شود همه مادران قادر به شیر دادن هستند وباید این باور به مادران تفهیم گردداز طرف دیگر حمایت جامعه از زنان وحمایت خانواده از مادران اهمیت ویژه دارد .نکته مهم دیگر آموزش کارکنان بیمارستان ها ومراکز درمانی است که بتوانند پاسخ گوی مادران به گونه صحیح باشند چون اگر نا آگاهانه به سوال مادری پاسخ داده شود بد آموزی مصیبت وار خواهد بود در دو تا سه هفته اول تولد مهمترین زمان سوال برانگیز مادران خواهد بود .

 

فوائد تغذیه با شیر مادر

 کاهش عفونت ها ی گوارشی بخصوص اسهال واستفراغ ، عفونت های تنفسی ،کاهش عفونتهای ویروسی وباکتریال وقارچی به علت عوامل اختصاصی وغیر اختصاصی شیر مادر رشد وتکامل مطلوب شیر خوار پاسخ به ایمونیزاسیون وحمایت هفت استراتژی سازمان بهداشت جهانی دررشد وسلامت کودک شامل ایمن سازی ،پیشگیری از اسهال ،پیشگیری از عفونت های حاد تنفسی ، تنظیم خانواده ،تغذیه با شیر مادر ،تغذیه تکمیلی وپی گیری رشد که همگی در زیر چتر تغذیه با شیر مادرمیباشد . کاهش عفونت های مزمن دیابت 1 و2 وسلیاک ،بیماری های التهابی روده ، کانسر ،بیماری های آلرژی ، آستم ، رشد وتکامل مغزی ، افزایش هوش ، سلامت جسمی وروحی مادروکاهش کانسر رحم وپستان وصد ها مزایای دیگر .

 

در جریان بیماری های زیر بهتر است مادران  شیر ندهد

عفونت HIV در مما لک توسعه یافته به علت اینکه ریسک انتقال عفونت از راه شیر مادر است تغذیه باشیر مادر کنتر اندیکه است در ممالک در حال توسعه مرگ ومیر به علت عفونت های مختلف زیاد است باید مورد تعمق قرار گیرد . ا لبته بهتر است شیر مادر داده نشود.

عفونت ویروسی سیتو مگال CMV

از راه شیر منتقل میگردد اما در نوزادان ترم به علت عبور آنتی بادی از مادر تغذیه با شیر مادر مانعی ندارد لیکن در نوزادان نارس که سیستم ایمنی ضعیف است نباید شیر مادر داده شود.

HTLV,1 Human T-Cell Lymphotropic Virus Type,I

رتروویروس که نئوپلاسم بدخیم و اختلالات نورولوژیک در بالغین میشود واز راه شیر مادر منتقل میگردد و نباید شیر مادر داده شود.

HTLV,II Human T-Cell Lymphotropic Virus Type II

رتروویروس است که از راه شیر منتقل میگردد و شیر مادر نباید داده شود.

ویروس هرپس سیمپلکس تیپ 1HSV,I

در شیر مادر وجود دارد نواحی تبخال باید پوشانده شود وبا رعایت بهداشت کامل شیر مادر اشکالی ندارد البته اگر ضایعات تبخال روی نوک پستان وسینه نباشد.

شیر خواران مبتلا به گالاکتوزمی

نمیتوانند شیر مادر بدهند چون نمی توانند گالاکتوز را متابولیزه نمایند شیر بدون لاکتوز توصیه میگردد.

 

داروها

آمفتامین ، کوکائین ، هروئین ، ماری ژوآ نا و فن سیکلیدین Phencyclidineمعمولا شیر مادر نباید داده شود. داروهای سایتو توکسیک مانند سیکلوفسفامید ،سیکلوسپورین ومتوترکسات و دوکسوروبیسین شیرمادر نباید داده شود .

 

در بیماری های زیر دادن شیر مادر اشکالی ندارد:

 هپاتیت B : گرچه در شیر مادر وجود دارد اگر در مادران مبتلا بلافاصله بعد از زایمان واکسن هپاتیت B وایمونوگلبولین هپاتیت بHBIG تزریق گردد بعد از آن ریسک عفونت کاهش می یابد وتغذیه با شیر مادر اشکالی ندارد.

 هپاتیت C : انتقال از شیر مادر گزارش نشده است در آنها که شیر مادر یا شیر خشک داده شده ریسک عفونت تفاوتی نداشته است . انتقال عفونت از راه ترا نسفوزیون واز زخم نوک پستان می باشد.

 سرخجه : در مادران مبتلا به سرخجه یا متعاقب واکسیناسیون سرخجه شیر مادر اشکالی ندارد زمانی که مادر مبتلا شده ویروس به بدن شیرخوار رسیده است و شیر مادر اشکالی ندارد.

 واکسن آبله مرغان : انتقال از راه شیر مادر گزارش نشده ودادن شیر مادر اشکالی ندارد.

در کودک مبتلا به فنیل کتنوری شیر مادر اشکالی ندارد واقدامات مخصوص باید انجام گیرد.

 سیگار و ا لکل : گرچه مصرف سیگار وا لکل برای خود مادر صلاح نیست ولی برای شیرخوار به طور مطلق کنتر اندیکاسیون شیر مادر ندارد.

 


نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 2 بعد از ظهر

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647