دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

سنجش کمی هورمون پاراتیروئید با روش الکتروکمی لومینسانس (ECLIA)

| تعداد بازدید : 3520

در حدود 13 در صد جمعیت جهان و بیش از 30 در صد سالمندان به بیماری مزمن کلیوی (CKD)  مبتلا هستند.

کاهش عملکرد کلیوی منجر به اختلال پیشرونده در هموستاز مواد معدنی به صورت اختلال در سطح سرمی و بافتی نرمال فسفروکلسیم و همچنین تغییر سطح هورمون ها، به خصوص هورمون پاراتیروئید (PTH)، می گردد.

سنجش کمی هورمون پاراتیروئید با روش الکتروکمی لومینسانس (ECLIA)

عدم تنظیم هموستاز باعث بروز اختلالات مواد معدنی و استخوانی مانند افزایش ثانویه هورمون پاراتیروئید (sHPT)  می شود که در 80 در صد افراد مبتلا به ناراحتی پیشرفته مزمن کلیوی شایع است. کنترل  sHPT     در بیماران مزمن کلیوی از اهمیت ویژه ای برخوردار است . زیرا باعث جلوگیری از اثرات مخرب بیماری  مزمن کلیوی سطح هورمون PTH  افزایش می یابد، انجام این آزمایشات جهت کنترل بالینی مداوم بیماران مبتلا به CDK  از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 PTH یک زنجیره پلی پپتیدی ساده شامل 84 اسید آمینه می باشد که در غدد پاراتیروئید ساخته و به داخل خون ترشح می شود  و نیمه عمر آن در حدود چند دقیقه است. غلظت بالای سطح سرمی کلسیم منجر به کاهش ترشح پاراتورمون، و کاهش غلظت سرمی کلسیم باعث افزایش در ترشح پاراتورمون می گردد. نقش اصلی این هورمون افزایش سطح سرمی کلسیم با مکانیسم تحریک آزاد سازی کلسیم از استخوان می باشد. همچنین فعالیت فرم فعال ویتامین D را افزایش می دهد و باعث کاهش سطح سرمی فسفات و تحریک استخوان سازی از طریق G protein coupled receptor  می گردد.

 PTH خون شامل زنجیره کامل (1-84) PTH  و تکه های متنوعی  از آن می باشد که سهم عمده این تکه ها را بخش باز دارنده PTH(7-84 )  تشکیل می دهد.

PTH(7-84 ) دارای اثرات مخالف با (1-84) PTH می باشد به طوری که باعث کاهش سطح سرمی و فسفات ادرار و جلوگیری از جذب مجدد مواد توسط استخوان می شود. سطح سرمی PTH(7-84 ) در بیماران CKD  به علت نارسایی در ترشح کلیوی افزایش می یابد و نیمه عمر آن 5-10 برابر بیشتر از PTH(1-84 )  می باشد.

آزمایش PTH(1-84 ) Elecsys  فقط به فرم کامل و فعال PTH(1-84 ) حساس است و قطعات باز دارنده را اندازه گیری نمی کند و در نتیجه کاربرد های مهمی در بیماری مزمن کلیوی (CDK)  دارد. زیرا در این بیماران به علت تجمع PTH(7-84 )  میزان PTH  خون بیشتر از مقدار واقعی اندازه گیری می شود که با انجام آزمایش PTH(1-84 ) اندازه گیری دقیق میزان فعال PTH امکان پذیر می گردد. آزمایش PTH(1-84 ) همچنین در هنگام جراحی غده پاراتیروئید جهت ارزیابی کافی بودن میزان پاراتیروئید کتومی دارد.

آزمایش سنجش کمی هورمون پاراتیروئید با روش الکتروکمی لومینسانس (ECLIA)   هر رورز در آزمایشگاه اریترون انجام می شود.


نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647