دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

آماده سازی مراجعه کنندگان جهت انجام آزمایش های تخصصی و غیر تخصصی

| تعداد بازدید : 6727

برای پذیرش و نمونه گیری بسیاری از آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی ، توصیه ها و دستورالعمل های خاصی باید به مراجعه کننده داده شود تا از تأثیر بسیاری از عوامل مداخله گر پیش آزمونی جلوگیری شود.

آماده سازی مراجعه کنندگان جهت انجام آزمایش های تخصصی و غیر تخصصی

برای پذیرش و نمونه گیری بسیاری از آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی، توصیه ها و دستورالعمل های خاصی باید به مراجعه کننده داده شود تا از تأثیر بسیاری از عوامل مداخله گر پیش آزمونی جلوگیری شود.

 • برای انجام آزمایش های کبدی لازم است :

بیمار حدود 6-5 ساعت ناشتا باشد.

تزریق عضلانی انجام ندهد.

از مصرف الکل اجتناب شود زیرا باعث افزایش آنزیم های کبدی می گردد.

در صورت مصرف داروهای آرام بخش، ضدصرع و تشنج مانند فنوباربیتال، فنی توئین و ... آزمایشگاه حتماً مطلع گردد.

 • برای انجام آزمایش آهن وTIBC  :

مراجعه کننده نباید به مدت 24 ساعت غذای غنی از آهن مانند گوشت قرمز مصرف کند.

سه روز قبل از انجام آزمایش از خوردن داروهای آهن، کپسول هماتینیک، و کپسول فیفول خودداری شود.

 • مصرف سیگار و الکل در بسیاری از آزمایش های مربوط به بیماری های قلبی، عروقی، کبدی و ارزیابی کارکرد غدد داخلی (هورمون ها)، اندازه گیری چربی های خون تأثیر چشمگیری می گذارد، لذا پیش از انجام آزمایش های مربوط باید از مصرف آنها جداً پرهیز نمود.
 • مصرف زیاد نمک در تعدادی از آزمایش های مربوط به بررسی فشارخون موجب پاسخ های غیرواقعی می شود، بنابراین مصرف آنها باید محدود گردد.
 • مصرف چای ، قهوه ، نوشیدنی های حاوی کافئین در اندازه گیری تعدادی از هورمون ها مانند کورتیزول هورمون رشد ، کاتکول آمین ها و ... تداخل می کند وباعث نتایج کاذب می شود. بنابراین مصرف آن ها پیش از انجام این آمایش ها باید محدود گردد.
 • غلضت بسیاری از مواد و هورمون ها در بدن صبح گاه حدود ساعت 8-7 صبح در بالاترین غلظت خونی است بنابراین نمونه گیری در این ساعت پاسخ های صحیح تری به دنبال دارد.

رعایت ساعت دقیق خون گیری و مراجعه به آزمایشگاه قطعاً پاسخ های صحیح تری را به دنبال خواهد داشت .

 • استرس ، نگرانی ، اضطراب ، کم خوابی ، رانندگی طولانی و ... در اندازه گیری تعدادی از هورمون ها به ویِژه هورمون رشد، کورتیزول ، کاتکول آمین ها‌، تیروییدی ، هورمون های جنسی(FSH، LH، پرولاکتین ، تستوسترون و ... ) آثار بسیار چشمگیری می گذارد و به طوری که گاهی غلظت هورمون ها تا 50 ٪ تغییر می کند.
 • برای انجام آزمایش های HLA و تشخیص بیماری های ژنتیکی نیازی به ناشتا بودن نیست ولی بیمار صبح گاه در آزمایشگاه حاضر باشد .
 • آزمایش هموسیستئین برای تشخیص بیماری های قلبی – عروقی و افراد مستعد به انسداد و ایجاد لخته در عروق قلب و مغز انجام می شود. برای انجام این آزمایش بیمار ناشتا باشد و در 24 ساعت قبل هیچ نوع گوشت مصرف نکند.
 • برای انجام آزمایش های بیماری های خود ایمنی و عفونی بیمار ناشتا و صبح گاه به آزمایشگاه مراجعه نماید.
 • برای انجام آزمایش های انعقادیPT و PTT نیازی به ناشتا بودن نیست ، ولی همیشه دوز داروی مصرفی خود  وارفارین (PT) ، هپارین (PTT) را به یاد داشته باشد و به اطلاع آزمایشگاه برسانید.

برای انجام آزمایش PT و PTT به دلایل تکنیکی بهتر است همیشه به یک آزمایشگاه مراجعه نمایید؛

 • یکی از آزمایش های تشخیص علل فشار خون و یا کاهش پتاسیم خون اندازه گیری رنین و آلدوسترون خون است .

برای انجام این آزمایش نیازی نیست که مراجعه کننده ناشتا باشد .

دو هفته پیش از آزمایش بیمار فقط محدودیت مصرف نمک ( حدود 3 گرم نمک روزانه ) داشته باشد.

پیش از نمونه گیری بهتر است بیمار حدود 2 ساعت در حالت نشسته قرار گیرد .

اندازه گیری آلدوسترون حتما باید پس از دو هفته قطع دارو های ضد فشار خون ، مدرها (ادرار آورها ) ، قرص های ضد بارداری و کورتون ها انجام گیرد .

 • تعدادی از آزمایش های تخصصی هورمونی پس از مصرف یا تزریق مقدار مشخصی از داروها و در فواصل زمانی خاص انجام می شود . بنابر این طبق دستور پزشک معالج و تهیه داروهای مورد نظر لازم است بیمار برای هماهنگی کامل برای زمان بندی آزمایش ها ، روز قبل به آزمایشگاه مراجعه نماید .
 • برای انجام آزمایش های تخصصی تشخیص کم خونی و اختلالات خونی ، بیمار حتماً سوابق ، خلاصه پرونده و آزمایش های قبلی و فهرست داروهای مصرفی را به آزمایشگاه اطلاع دهد.
 • برای انجام آزمایش های تومور مارکر ها ( مارکر های بد خیمی ، سرطان ها و ...) مانند PSA , AFP , CEA , B2MG , CA19-9 و ... حتما سابقه بیماری ، جراحی و شیمی درمانی و نتایج آزمایش های قبلی خود را به اطلاع آزمایشگاه برسانید.
 • برای انجام آزمایش PTH سابقه دیالیز ، بیماری های کلیوی ، کاهش یا افزایش کلسیم خون و سایر اطلاعات لازم را به اطلاع آزمایشگاه برسانید.
 • خانم های مراجعه کننده محترم در صورت درخواست آزمایش های هورمونی ( انسولین - تستوستورن- استرادیول -FSH-LH- IGF1-DHEA.S ) حتماً LMP ، مصرف داروها، سابقه بارداری و ... را به اطلاع آزمایشگاه برسانید.
 • خانم های مراجعه کننده محترم، اگر درخواست آزمایش های تعیین سلامت جنین، تریپل مارکر یا کواد دابل مارکر و .... را دارند، هنگام مراجعه به آزمایشگاه سوابق ژنتیکی، نتایج سونوگرافی، فهرست داروهای مصرفی را همراه داشته باشید و فرم پذیرش مخصوص را به طور دقیق در آزمایشگاه پر نمایید.
 • برای انجام آزمایش های تخصصی تعیین آلرژن های ریوی، تنفسی، غذایی و پوستی، ضمن پر کردن فرم مخصوص آن، سوابق و داروهای مصرفی خود را به اطلاع آزمایشگاه برسانید.
 • برای تعیین سطح داروها (TDM) پیش از نمونه گیری حتما با آزمایشگاه تماس بگیرید تا اطلاعات کامل و دقیق درباره نمونه گیری به اطلاع شما برسد .
 • در صورتی که درخواست آزمایش های مولکولی (PCR) برای تشخیص بیماری های عفونی ، ژنتیکی و ... دارید، حتماً پیش از مراجعه ، با آزمایشگاه تماس بگیرید.

نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: med@Erythron-lab.com 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270