دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

نمونه گیری ‏HPV‏ در مردان

| تعداد بازدید : 3704

مردان بعنوان مخزن (reservoirs) و یا حامل (vector) عفونت HPV نقش بازی می کنند، بنابراین غربالگری مردان می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای زنان به کانسر سرویکس داشته باشد.

نمونه گیری ‏HPV‏ در مردان

درصورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی ، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد.

نرخ شیوع عفونت HPV در مردان از 1 تا 82.9% در جوامع مختلف گزارش شده است، که این تفاوت بستگی به متد آزمایش و منابع بالینی مورد استفاده برای انجام تست دارد .

شیوع عفونت HPV در مردان آمریکایی بین سالهای 2013 تا 2014 ، 45.3% گزارش شده است که از این میان 30.5% مربوط به گروه پر خطر (تقریباً یک سوم مردان آمریکایی مبتلا به عفونت با انواع پر خطر ویروسHPV هستند) و 14.8% مربوط به گروه کم خطر این ویروس بوده اند. بر خلاف زنان، با افزایش سن مردان شیوع HPV در آنها نیز افزایش می یابد. بطور کلی شیوع HPV در مردان بیشتر از زنان می باشد. آلودگی با چندین ژنوتایپ در 57.1% مردان دیده شده است .

هرچه تعداد شرکای جنسی یک مرد بیشتر باشد، تعداد کپی های ویروس در بدن آن فرد بیشتر بوده و در نتیجه زمان پاکسازی ویروس هم در این مردان طولانی تر خواهد بود.

HPV حداقل در 72% مردانی که شریک جنسی شان HPV مثبت است، وجود دارد. اما فقط در 8.3% از این مردان زگیل تناسلی مشاهده می شود، به عبارتی اکثر آنها یک عفونت تحت بالینی (subclinical infection) دارند.

 

منابع مورد استفاده برای نمونه برداری در مردان عبارتند از:

1-    سطح آلت تناسلی (penile surface)

2-    حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت  (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)

3-    ختنه گاه (Glans)  و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)

4-    کیسه بیضه (Scrotum)

5-    ترشحات مجرا (Urethra)

6-    مایع منی

7-    ادرار 

8-    پوست دور مقعد

9-    کانال مقعد.

مقالات متعددی وجود دارد که بر طبق آنها حساسترین مناطق برای نمونه برداری عبارتند از:

  •  سطح آلت تناسلی،

  •  ترشحات مجرا،

  •  مایع منی.

بیمار در روز انجام آزمایش نباید آلت تناسلی خود را بشوید و تا دو روز قبل از انجام آزمایش نیز نباید تماس جنسی داشته باشد.

نمونه برداری از پوست آلت (Penile brushing) باید شامل جمع آوری سلولهای سطوح پشتی (dorsal) و شکمی (ventral) آلت تناسلی (penile shaft) به همراه نمونه برداری از شیار ختنه گاه و سر آلت باشد (یعنی مناطقی که در تماس مستقیم با دهانه سرویکس هستند). نمونه ها باید با استفاده از سوآب هایی با سایز استاندارد، مرطوب شده با نرمال سالین و از جنس پنبه (Cotton-tipped) برداشته شوند و سلولها از قسمت داخلی حشفه یا پره پوس (foreskin)، تاج قسمت سر آلت (coronal sulcus)، لگام آلت (frenulum) و سر آلت (glans) برداشته و به داخل لوله ای که حاوی 3 میلی لیتر بافر نمکی – فسفاته (phosphate-buffered Saline = PBS) است، منتقل شوند.

برای نمونه گیری از مجرا: سوآب های نازک (از جنس داکرون – Dacron– یک نوع الیاف مصنوعی مشتق از فرآورده های نفتی و یا آلژینات کلسیم) و مرطوب شده با نرمال سالین به اندازه 1.5 سانتی متر داخل مجرا برده و 360 درجه چرخانده می شود (قبل از نمونه گیری می توان از ژل 2% لیدوکائین هم استفاده نمود) و به داخل لوله ای که حاوی 3 میلی لیتر PBS است، منتقل می شود.

تهیه نمونه مایع منی هم شرایطی نظیر آزمایش کشت اسپرم را دارد (نمونه مایع منی باید در ظروف استریل به روش خودارضایی تهیه شود). مایع منی بعد از تکمیل مرحله سیالیت در دمای محیط، بدون آنکه سانتریفوژ شود برای استخراج DNA مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در مطالعه ای از چند نوع سوآب مختلف برای نمونه برداری استفاده شد:

1-    سوآب پلی استر خشک (dry polyester-tipped swab)

2-    سوآب اسفنجی خشک (dry foam swab)

3-    سوآب پلی استری مرطوب به همراه کاغذ سنباده ای (emery paper and wetted polyester-tipped swab) و مشخص شد که هنگام استفاده از دو سوآب اول و در حالت خشک برای نمونه گیری از ترشحات مجرا و پوست آلت جواب بهتر (و معنی داری) نسبت به نوع سوم بدست می آید.

در این سه نمونه حاصل، درصد مثبت شدن بتاگلوبین (بعنوان معیاری از کافی بودن میزان سلول های موجود) در نمونه های مختلف به ترتیب زیر گزارش گردید:

  •  ترشحات مجرا 96%،

  •  پوست آلت تناسلی 94%،

  •  مایع منی 90% (هر چند از لحاظ آماری این اختلاف معنی دار نمی باشد).

عدد قابل قبول برای کافی بودن میزان سلولاریتی 90 درصد می باشد.

در مردان HPV مثبت، میزان جداسازی ویروس HPV در نمونه های مختلف بدین ترتیب گزارش شده است:

  •  پوست آلت تناسلی 88.9%

  • ترشحات مجرا 50%،

  • مایع منی 33.3%

نمونه گیری همزمان از ترشحات مجرا و پوست آلت تناسلی قادر به تشخیص 100% موارد HPV  در مردان HPV مثبت گردید.

نمونه گیری همزمان از پوست آلت تناسلی و مایع منی قادر به تشخیص 97.2% موارد HPV  در مردان HPV مثبت گردید.

مطالعات دیگر هم تقریباً این داده ها را تائید کرده و نشان داده اند که نمونه برداری از بدنه آلت تناسلی، نوک آلت تناسلی، حفره حشفی بالاترین میزان جداسازی ویروس را به همراه دارند. البته در مردان هم جنس باز میزان جداسازی ویروس از نواحی دور مقعد و کانال مقعد، نسبت به مردان هتروسکسئوال دو برابر بیشتر است  .

بنابراین پیشنهاد می شود که نمونه گیری همزمان از ترشحات مجرا و پوست آلت تناسلی می تواند بعنوان استانداردی برای نمونه گیری HPV در مردان استفاده شود.

به  احتمال زیاد وجود مقادیر زیاد مهارکننده های PCR (the large quantity of PCR inhibitors) در نمونه مایع منی علت منفی شدن نتایجHPV در این نمونه می باشد.

جهت غربالگری کانسر دهانی – حلقی (Oropharyngeal cancer) بخصوص در کسانی که سکس دهانی دارند، شستشوی دهانی (oral rinse) (غرغره کردن به مدت 30 ثانیه با دهان شویه) ارزش بیشتری از نمونه برداری با سوآپ دارد. 96 هزار مورد کانسر اوروفارنکس در سال 2012 در آمریکا ثبت شده است. شیوع عفونت HPV دهانی در آمریکا حدود 6.9% و میزان شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است.

منبع : سایت آزمایشگاه نیلو

.


نویسندگان

دکتر سارنگ یونسی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647