دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

بیماری هپاتیت C پنهان یا OCI

| تعداد بازدید : 809

اولین بار درسال ۲۰۰۴ عفونت هپاتیت C پنهان (Occult  Hepatitis C Infection) تعریف شد. هپاتیت C پنهان یا OCI عبارتست از وضعیتی که درآن HCV RNA درسرم منفی (non detectable) ولی درهپاتوسیت ها متعاقب  ِبیوپسی و در لکوسیت های تک هسته ای خون (PBMC =Peripheral  blood mononuclear cells) مثبت و قابل شناسایی (Detectable) می باشد.

بیماری  هپاتیت C پنهان یا OCI

 هپاتیت C پنهان به عنوان یک پاتوژن با پتانسیل بیماری کریپتوژنیک کبد شناخته می شود. OCI علاوه بر اینکه در عموم جمعیت ممکنست دیده شود؛ در بیماران دیالیزی، ایدزی و مبتلا به عفونت HBV بیشتر مشاهده می گردد. درچندین مطالعه درسال ۲۰۱۴ نقش OCI  درپاتوژنز نفروپاتی های گلومرولارباواسطه ی ایمنی به خوبی نشان داده شده است. به همین جهت توصیه می شود کلینیسین هایی که بیماران  ذکرشده  را ورک آپ می کنند OCI راهم تحت عنوان عفونت مشترک (co-infection) در این بیماران مدنظر داشته باشند و R/O کنند.
اگرچه گلد استاندارد تشخیص OCI بیوپسی کبد می باشد ولی بررسی وتشخیص HCV RNA در PBMC روش آلترناتیو و غیرتهاجمی و قابل اعتمادی محسوب می شود (۷۰درصد مثبت نسبت به بیوپسی کبد ).OCI احتمالا با فیبروزکبدی و پیشرفت بیماری کبدی مرتبط است. در هر صورت به علت اینکه زمان زیادی از شناسایی ‌ومعرفی OCI نگذشته است؛ جای خالی مطالعات وتحقیقات بسیاری درزمینه ی این عفونت باقیست مانند میزان سرایت زایی آن (Infectivity)، درمان و پیشگیری و... .

منبع:

Occult Hepatitis C Infection:A Review J Clin Transl Hepatol .2018 Jun 28;6(2):155-160


نویسندگان

دکتر علیرضا لطفی کیان (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران)، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647