دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

پیشگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

| تعداد بازدید : 4826

.سومین سرطان شایع در خانم ها کانسر سرویکس یا دهانه رحم می باشد. پژوهش ها نشان می دهند واکسیناسیون موٍثر و در زمان مناسب می تواند از بروز این سرطان تا 90 درصد بکاهد.گارداسیل یک واکسن است که برای دختران و خانمهای 9  تا 45 سال استفاده می شود تا علیه بیماریهای زیر که توسط ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) ایجاد می شوند حفاظت شوند. 

پیشگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

پیشگیری از عفونت HPV

عفونت ناشی از ویروس HPV شایع است  از هر 10 زن 8 نفر در طول عمرشان به این عفونت مبتلا می شوند . این عفونت در آقایان هم دیده می شود.اکثر عفونتها  HPV  خود بخود برطرف می شوند اگر برای مدت طولانی در بدن باقی بمانند می توانند موجب مشکلات جدی گردند(به ویژه انواع پرخطر)این ویروس در پوست به ویژه پوست ناحیه تناسلی یافت می شود. اغلب علامتی ایجاد نمی کند، از این رو بسیاری از افراد از ابتلا به آن آگاه نیستند . برای پیشگیری از پایدار شدن عفونت HPV رعایت نکاتی نظیر درمان مؤثر عفونت های واژینال و سرویکس بخصوص عفونت کلامیدیایی و HSV، عدم استعمال دخانیات، عدم استفاده از قرص های ضدبارداری، مصرف رژیم های پر پروتئین، کاهش تعداد شریک های جنسی و درمان عفونت در همسر.

 انواع بیماری هایی ناشی از HPV  

 • تمام سرطان های دهانه رحم به وسیله انواع خاصی از  HPV  ایجاد می شوند.انواع 16و 18 HPV  عامل 90 درصد سرطان دهانه رحم هستند .
 • زگیلهای تناسلی (انواع 6 و 11 HPV  عامل 90 درصد زگیلهای تناسلی هستند )
 • انواع سرطانهای واژن ، وولو ( فرج) و مقعد

 خطر ابتلا به عفونت HPV 

خانمها در هر سنی در معرض خطر هستند.عفونت  HPV  به آسانی با هر تماس جنسی منتقل می گردد.این ویروس از طریق تماس با ناقلینی بدون علامت قابل انتقال است.تنها یکبار آمیزش با فرد آلوده برای ابتلا به عفونت HPV  کافی است.امروزه می توان با واکسیناسیون  HPV در سنین  11تا 26 سالگی از احتمال ابتلا به سرطان رحم به میزان قابل توجهی کم کرد.خانم هایی که واکسیناسیون انجام می دهند باید آزمایش های غربالگری سرطان رحم را نیز در زمان های مناسب انجام دهند.

 گارداسیل چیست ؟

گارداسیل یک واکسن است که برای دختران و خانمهای 9  تا 45 سال استفاده می شود تا علیه بیماریهای زیر که توسط ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) ایجاد می شوند حفاظت شوند:

 • سرطان دهانه رحم
 • زگیلهای تناسلی
 • سرطانهای  واژن و فرج
 • سرطان مقعد
 • ضایعات پیش سرطانی مقعد، دهانه رحم ، واژن و فرج

برای پسران و آقایان 9 تا 26 سال استفاده می شود و کمک می کند که علیه بیماریهای زیر که توسط HPV  ایجاد می شوند محافظت گردند:

 •  سرطان مقعد
 •  زگیلهای تناسلی
 •  ضایعات پیش سرطانی مقعد

نحوه تجویز گارداسیل 

گارداسیل واکسنی است که معمولا در عضله بازو تزریق می گردد. شما به سه دوز گارداسیل که طبق برنامه زیر تجویز می شود نیاز خواهید داشت:

دوز اول: در تاریخی که شما و پزشکتان تصمیم بگیرید.  دوز دوم: دوماه بعد از دوز اول      دوز سوم: شش ماه بعد از دوز اول

انواع مختلف واکس گارداسیل:

- واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا 90% برای زگیل تناسلی را دارد.

- واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل 9 هم با تأئیدیه FDA وارد بازار شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 عمل می کند.

- یک واکسن دوگانه نیز علیه ژنوتیپ های 16 و 18 طراحی شده که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است.

همه این واکسنها به روش بازآرایی ژنتیکی تهیه شده و شامل پارتیکل های شبه ویروس فاقد DNA(در نتیجه غیرعفونی) هستند. سه تزریق از این واکسن (در زمانهای صفر، 2 و 6 ماه)، تیتر بالایی از آنتی بادی در سرم بیش از 90% افراد دریافت کننده واکسن ایجاد می کند (به میزان 10 الی 104 برابر بیشتر از عفونت با HPV).

زمان تجویز:

- بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن 12-11 سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی باید واکسینه شوند.

- در مورد پسران و یا مردان هم جنس باز واکسیناسیون باید تا 26 سالگی انجام گردد.

- بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته اند مفید خواهد بود.

- زنانی که قبلاً به ژنوتیپ های موجود در واکسن آلوده شده اند نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند.

- مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف 5 سال ذکر شده است.

تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردی که بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.

منع تجویز:

به غیر از دوران بارداری در هر حالتی حتی با وجود کانسر سرویکس تزریق آن توصیه شده است.

سایر راهکارهای پیشگیری از سرطان دهانه رحم

استراتژی های دیگر جهت عدم ابتلاء به HPV عبارتند از:

- درمان سریع و موثر عفونت های واژینال و دهانه رحم

- کاهش موثر انتقال ویروس (مثلاً استفاده از کاندوم که تا 70% ریسک انتقال را کاهش می دهد)

- کاهش تعداد شرکای جنسی


 

 

 

 

 

 

 

 

 


نویسندگان

عاطفه یدالهی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647