دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

غربالگری سلامت جنین سه ماهه اول بارداری

| تعداد بازدید : 5554

غربالگری سه ماهه اول First Trimester Screening این تست شامل اندازه گیری مارکرهای بیوشیمیایی PAPP-A و Free BhCG و مارکر سونوگرافی NT است.

غربالگری سلامت جنین سه ماهه اول بارداری

غربالگری سه ماهه اول

First Trimester Screening این تست شامل اندازه گیری مارکرهای بیوشیمیایی PAPP-A و Free BhCG و مارکر سونوگرافی NT است. غربالگری توام سه ماهه اول از ابتدای هفته 11(11W+0D) تا انتهای هفته 13( 13W+6D) قابل انجام است. بهترین زمان انجام تست در فاصله 12W+0D تا 13W+3D است.  چرا آغاز غربالگری سه ماهه اول از هفته یازدهم (11w + 0) بارداری است؟

 

 • تفاوت معنی دار MOMS مارکرهای جامعه جنین‌های نرمال و جنین‌های مبتلا به سندرم داون (فاصله ماهالانویس) از هفته 11 شروع می‌شود و پیش از آن همپوشانی MOMS این دو جامعه بالاست.

 • انجام غربالگری سه ماهه اول با امکانات انجام یک روش تشخیصی به نام CVS امکان پذیر می‌باشد.

 • در سونوگرافی NT اطلاعات ارزشمند دیگری مانند:

 • الف- بررسی اگزامفالوس (فتق نافی)

 • ب- بررسی آکرانیا (فقدان جزیی یا کامل جمجمه) و آننسفالی

 • ج-بررسی قلب د-بررسی معده و مثانه جنین وجود دارد. پایان غربالگری سه ماهه اول هفته 13w+ 6D روز است. زیرا:

 • در صورتی که جنین مشکلی داشته باشد فرصت انتخاب روش‌های ختم بارداری وجود دارد.

 • میزان بروز ادم پشت گردن در جنین‌های دارای کروموزوم‌های غیرطبیعی طی هفته‌های 18-14 بارداری کمتر از میزان بروز آن در هفته‌های زیر 14 بارداری است.

 • موفقیت اندازه‌گیری NT در زیر هفته 14 هفتگی 100-98 درصد است در حالی که از هفته 14 به بعد احتمال موفقیت اندازه‌گیری NT به کمتر از 90 درصد می‌رسد.

 

 • سونوگرافی NT مهمترین پارامتر غربالگری سه ماهه اول:  مهمترین مارکر غربالگری سه ماهه اول عدد NT گزارش شده در یک سونوگرافی NT می‌باشد. بهترین زمان انجام سونوگرافی NT هفته 12 بارداری است (هفته6+13-11) . انجام یک سونوگرافی NT استاندارد در زمان مناسب به تنهایی حدود 60 درصد ارزش تشخیصی دارد.

 • گزارش سونوگرافی NT حتما باید با ارایه عکس استاندارد باشد. چنانچه گزارش سونوگرافی NT بدون عکس استاندارد باشد از لحاظ مستندات آزمایشگاهی برای غربالگری سلامت جنین در موارد اختلالات احتمالی فاقد ارزش می‌باشد.مارکر NB در گزارش سونوگرافی سه ماهه اول ارزش تشخیصی غربالگری سه ماهه اول را با مارکرهای بیوشیمیایی تا 95% بالا می‌برد. در صورت عدم گزارش و مشاهده NB لازم است خانم باردار برای تکرار سونگرافی یک هفته دیگر مراجعه نماید. چنانچه در گزارش دوم NB مشاهده نگردید توصیه می‌شود خانم باردار مستقیماً برای آمنیوسنتز ارجاع شود یا به پارامترهای دیگری با عنوان New Soft Markers مانند داکتوس ونوزوس توجه نمود.


نویسندگان

دکتر محمدرضا عزیزی (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی)، فیروزه ربیعی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647