دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

تشخیص بیماری قلبی با تست پلاک

| تعداد بازدید : 22174

پلاک یک آزمایش دقیق و ارزشمند برای تشخیص مواردی از بیماران است که هیچ سابقه قبلی از بیماریهای قلبی و عروقی ندارند، ولی در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این تست برای پیش بینی ریسک بیماریهای قلبی عروقی  یا CVD (cardiovascular disease) و بیماری های عروق کرونر قلب و همچنین پیش بینی احتمال وقوع سکته های ایسکمیک انجام میشود. در مطالعات و کارآزمایی های بالینی گسترده ای نقش آزمایش PLAC در پیشگویی و تخمین احتمال وقوع CHD Coronary heart disease به اثبات رسیده است .

تشخیص بیماری قلبی با تست پلاک

چرا و چه موقع آزمایش پلاک (PLAC test : Lp-PLA2)انجام می شود ؟

برای پیش بینی ریسک بیماریهای قلبی عروقی  یا CVD (cardiovascular disease) و بیماری های عروق کرونر قلب و همچنین پیش بینی احتمال وقوع سکته های ایسکمیک انجام میشود .  زمانی که قرار است احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ارزیابی شود اندازه گیری پنل چربی خون به ویژه کلسترول و LDL به تهایی کافی نیست . هنوز به درستی تعیین احتمال وقوع CHD یکی از بارزترین چالش ها در طب پیشگیری است .

پلاک یک آزمایش دقیق و ارزشمند برای تشخیص مواردی از بیماران است که هیچ سابقه قبلی از بیماریهای قلبی و عروقی ندارند و لی در معرض ابتلا به این بیماری هستند . در تعداد زیادی از بیمارانی که با اختلالات شریانهای کرونری بستری می شوند دیده شده است که نیمی از آنها سطح LDL خونشان کمتر از 100 میلی گرم در دسی  لیتر است . در مطالعات و کارآزمایی های بالینی گسترده ای نقش آزمایش PLAC در پیشگویی و تخمین احتمال وقوع CHD به اثبات رسیده است .

هدف ازانجام آزمایش :

این تست مقدار Lp-PLA2  خون را اندازه گیری میکند ، Lp-PLA2  آنزیمی است که توسط ماکروفاژ ها تولید می شود و قسمت عمده PLA2  موجود در خون به LDL متصل می شود .شواهدی وجود دارد که نشان میدهد Lp-PLA2 در التهاب رگهای خونی و بروز اترواسکلروز نقش دارد بر اساس مطالعات اخیر Lp-PLA2 یک فاکتور خطر مستقل برای بروز بیماری مغزی به شمار میرود .

 سایر عوامل خطرزا در ارتباط با بیماریهای قلبی – عروقی و سکته مغزی :

فشار خون بالا – دیابت – کشیدن سیگار – جنس مونث – نژاد سیاه – اضافه وزن – بالا بودن کلسترول خون و بالا بودن LDL – پایین بودن HDL – التهاب عمومی مزمن  - التهاب عروق

با افزایش فعالیت Lp-PLA2 احتمال وقوع CHD  کشنده و غیر کشنده افزایش می یابد ، افزایش فعالیت PLAC بالاتر از 225 نانو مول در دقیقه در میلی لیتر (  nmol/min/ml ) گویای افزایش احتمال ریسک وقوع CHD است .

ریسک مطلق وقوع CHD در کسانی که آزمایش PLAC  آنها مثبت است  2  برابرافزایش  می یابد .

Hazard Ratio by Risk Factor

مطالعات گسترده مرز تصمیم گیری بالینی آزمایش PLAC را عدد 225 nmol/min/ml تعیین کرده است . بیمارانی که آزمایش PLAC آنها مثبت شده است در ریسک بالایی برای اولین سکته قلبی (myocardial infarction ) ، گرفتگی عروق قلبی ( cardiac revascularization )  ، مرگ در اثرحمله  قلبی ( cardiac death ) قرار دارند .   

آزمایش PLAC تنها آزمایش با تاییدیه FDA می باشد که برای پیشگویی ریسک CHD در بیمارانی که هیچ سابقه ای از اختلالات قلبی و عروقی ندارند به کار می رود ، آزمایش PLAC این این امکان  و قدرت را به پزشکان میدهد که علاوه بردر نظر گرفتن ریسک فاکتورهای معمول CHD برای بررسی احتمال وقوع CHD  به گزینه و امکان قدرتمندتری توجه کنند.

 


نویسندگان

دکتر محمدرضا عزیزی (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی)، عاطفه یدالهی، سعید کریمی

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

031-37134

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: med@Erythron-lab.com 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270