دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

آیا اتوآنتی بادی های تیروگلوبولین می تواند تومورمارکر سرطان تیروئید باشد؟

| تعداد بازدید : 6586

کارسینوماهای پاپیلاری و فولیکولار شناخته شده ترین کانسرهای تیرویید هستند. معمولاً تیروگلوبولین [ Tg ] به عنوان یک تومورمارکر پس از تیرویید کتومی بیماران موردسنجش واقع می گردد..اندازه گیری Tg پیش از جراحی تیرویید نقشی در تشخیص کانسرهای تیرویید ندارد.اما دربسیاری از کیس ها با کانسر های تیروییدی تولیدکننده ی Tg ؛  تیروگلوبولین به عنوان تومور مارکر کاربرد دارد.درصد کمتری از کانسرهای تیروییدی تمایزیافته هستند که Tg تولید نمی کنند.بنابراین در کانسر های تیروییدی پیش از هرگونه مداخله ی جراحی باید توانایی تولید Tg توسط غده ی تیرویید بیمارتعیین گردد تابتوان پس از جراحی از آن به عنوان تومور مارکر استفاده کرد.

 آیا اتوآنتی بادی های تیروگلوبولین می تواند تومورمارکر سرطان تیروئید باشد؟

اندازه گیری Tg در مدیریت کارسینوماهای تیروییدی آناپلاستیک  یا مدولاری تیرویید کارسینوما [MTC]  نقشی ندارد.دربیماری که تحت توتال تیروییدکتومی قرارگرفته و متاستاز نداده است تا هفته ها پس از جراحی باید غیرقابل سنجش [undetectable] باشد.تا زمانی که Tg در بیمارغیرقابل اندازه گیری باشد پروگنوز بیماری خوب است و با استفاده از Tg براحتی می توان از وجود یا عدم وجود باقیمانده ی بافت فونکسیونل تیرویید در بیمار اطمینان حاصل کرد.

بسیاری از متخصصین معتقدند اندازه گیری های Tg می تواند برای بررسی بافت باقیمانده ی تیرویید و متاستازهای کانسر جایگزین اسکن های تیرویید گردد. یک تداخل مهم دراندازه گیری Tg حضور اتوآنتی بادی های تیروگلوبولین [Tg Ab] می باشد.اگرچه شیوع Tg Ab در عموم جامعه تقریبا پنج درصداست اما به دلایل نامشخص Tg Ab در حدود ۱۰ درصد از بیماران با کارسینوماهای تمایزیافته ی تیرویید قابل دیتکت است .

تداخلات Tg Ab اگرچه در هر فرمت ایمونواسی به کاررفته در سنجش Tg می تواند ایجادشود ولی بیشتر در سنجش های ایمونواسی ِ دابل آنتی بادی ( ساندویچی ) تداخل می کند.با این که انتظار می رود Tg Ab باعث کاهش مقادیر اندازه گیری شده ی Tg گردد ولی روشی برای پیش بینی این که تداخل مزبور مثبت یا منفی است وجود ندارد.

بهترین استراتژی این است که اگر Tg Ab بیماری مثبت شد؛ Tg آن را نباید گزارش کرد چون غیرقابل اعتمادست .این موضوع بدین معناست که هربارکه Tg اندازه گیری می گردد همزمان ترجیحاً روی همان نمونه Tg Ab هم سنجش گردد( درحال حاضر این بهترین پیشنهاد است ).استفاده از متدهای ریکاوری سرم برای تعیین مقادیر “True Thyroglobulin “ زمانی که Tg Ab حضور دارد نیز قابل اعتمادنمی باشد .

هرچندکه نباید از Tg در حضور Tg Ab برای ارزیابی وضعیت کیس های کارسینوما ی تیرویید ی پس از جراحی استفاده نمود اما مقادیر Tg Ab به طور منفرد می تواند به عنوان یک تومور مارکر نقش ایفا کند.فرضیه ای [ hypotheses] که قابل بررسی و اعتنامی باشد عبارتست از ؛ مثبت شدن Tg Ab در بیماران کارسینومای تیروییدی پس از توتال تیروییدکتومی نشانگر باقیمانده ی بافت تیرویید ( بافت کانسری یا بافت غیر کانسری تیرویید) می باشد به همین دلیل تیترهای بالاتر Tg Ab با باقیمانده ی تومور ارتباط خواهندداشت و پتانسیل یک تومورمارکر را در بسیاری از بیماران کانسر تیروییدی - ونه همه ی آنها - خواهند داشت .

 

Reference: “ACCURATE RESULTS IN THE CLINICAL LABORATORY “.
                              A Guide to Error Detection and Correction.AMITAVA DASGUPTA ,PHD,DABCC & JORGE L.SEPULVEDA,MD,PHD.2013 Elsevier Inc.

 


نویسندگان

دکتر علیرضا لطفی کیان (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران)، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

031-37134

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: med@Erythron-lab.com 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270