هیچ متنی انتخاب نشده است

دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

لیست مطالب

 • درمان سرطان کلیه ( سرطان سلول کلیوی)

  روش‌های درمانی این سرطان شامل: جراحی، پرتودرمانی، آمبولیزاسیون شریانی و ایمنی درمانی است. به طور کلی شیمی درمانی به اندازه‌ای که برای سایر انواع سرطان کارا و مؤثر است برای سرطان سلول کلیوی کارآمد نیست، بنابراین در این مورد از آن به عنوان روش درمان انتخابی استفاده نمی‌شود. درمانی که برای هر ‌مورد تجویز می‌شود، بستگی به فاکتورهای متعددی دارد. ازجمله: مرحله سرطان (اندازه توده سرطانی و آیا اینکه پخش شده یا خیر)، زیرگروه دقیق یا درجه سرطان و وضعیت عمومی سلامت فرد بیمار.

 • سرطان کلیه و تشخیص زودهنگام آن

  با وجود اینکه مواردی از سرطان کلیه در جمعیت جوان جامعه مشاهده می‌شود، اما در سنین بالای 60 سال شایع‌تر است. شایع‌ترین علامت اولیه، وجود خون در ادرار است. این سرطان، چنانچه درمرحله اولیه تشخیص داده شود، شانس خوبی برای درمان دارد. اما با پیشرفت سرطان (رشد و انتشار آن)، این شانس درمان کاهش می‌یابد. در هر صورت درمان، باعث کاهش سرعت پیشرفت بیماری می‌شود

 • اگر کرونا گرفتیم چه کنیم؟

  درمان اکثر بیماریهای ویروسی و حتی بیماریهایی مثل سرطانهای وابسته به ویروسهاست مثل پاپیلوما ویروس و هرپس سیمپلکس و ...بر اساس نقطه ضعف ویروس صورت می گیرد. در کتاب میکروب شناسی جاوتز به این نقطه ضعف ویروسها اشاره شده است. "اکثر ویروسها در ۵۶ درجه سانتیگراد از بین می روند"   

 • کرونا ویروس در دوران بارداری و شیردهی

  بارداری زمانی خاص و پر از هیجان و انتظار است. اما برای مادران باردار شیوع بیماری کرونا، باعث شده که ترس و اضطراب بر این اوقات خوش سایه بیافکند.

  تاکنون شواهدی ازانتقال مادر به جنین دیده نشده است اما تب و مشکلات ریوی که از علائم بیماری کرونا است، می تواند خطر زایمان زودرس و پارگی کیسه آب را افزایش دهد.

  درمان مادران باردار و شیرده  به دلیل ایمنی پایینتر بدن از حساسیت بیشتری برخوردار است به خصوص اگر مادر دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های روماتیسمی و بیماری های تنفسی باشد.

 • راهنمای مراقبت از سالمندان در برابر COVID-19

  به نظر می رسد افراد مسنی که دارای شرایط پزشکی مزمن شدید مانند بیماری های قلبی، ریوی یا کلیوی هستند در معرض خطر جدی تر بیماری با ویروس COVID-19 قرار دارند. داده های اولیه حاکی از آن است که افراد مسن دو برابر بیشتر از افراد جوان تر بیماری جدی با ویروس COVID-19 دارند.

 • درباره بیماری ناشی از ویروس COVID-19 بیشتر بدانید

  بیماری ناشی از کروناویروس 2019 (COVID-19) یک بیماری تنفسی است که می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. ویروسی که باعث این بیماری می شود، COVID-19  ویروس جدیدی است که برای اولین بار در ووهان، چین شناسایی و شیوع پیدا کرده است.

 • بیماری کاوازاکی چیست؟

  بیماری کاوازاکی یا سندرم کاوازاکی بیماری است که رگ های خونی در آن ملتهب شده و اغلب در کودکان دیده می شود. این بیماری برای اولین بار در ژاپن توسط تومیساکو کاوازاکی در سال 1967 توصیف گردید. این بیماری یکی از دلایل اصلی علت بیماری های قلبی در کودکان است. در صورتی که این بیماری زود تشخیص داده شود قابل درمان است و اغلب کودکان بدون هیچ مشکلی بهبود پیدا می کنند.

 • آزمایش های تشخیص ویروس کرونا

  سویه جدید ویروس کرونا که به عنوان سندرم حاد تنفسی کروناویروس 2 (SARS-CoV-2) شناخته می شود باعث بیماری ویروس کرونا (COVID-19)  می شود. این بیماری با طیف گسترده ای از بیماری های ساده نظیر سرماخوردگی تا بیماری های شدید نظیر سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندروم حاد تنفسی (SARS-CoV) مشاهده می شود. با توجه به سرعت شیوع این ویروس، پیشگیری و ایجاد آزمایش های های قابل اعتماد امری ضروری محسوب می شود.

 • ورزش و بیماری های روماتوئیدی بخش دوم

  بیماری های روماتوئیدی و ماهیچه ای - اسکلتی ( RMDs) گروه وسیعی از بیماری های غیر واگیر را شامل می شوند که بطور اولیه روی مفاصل، ماهیچه ها، یا سایر بافت های سیستم ماهیچه ای - اسکلتی اثر گذاشته و ممکن است پیچیدگی های سیستمیک نیز داشته باشند. این بیماری ها با علائم مشترکی بروز می کنند که غالب ترین آنها التهاب است. التهاب یک پاسخ بیولوژیکی طبیعی نسبت به عفونت یا تخریب بافت است که تحت شرایط نرمال، بعد از رفع محرک کاهش می یابد. در بیماری های روماتوئیدی فرآیند التهاب طولانی مدت و دچار بی نظمی می شود. 

  مقاله حاضر روی سهم واسطه های التهابی ( خصوصا سیتوکین ها بعنوان عامل اصلی) بر روی نتایج مرتبط با بیماری و تظاهرات سیستمیک در بیماری های روماتوئیدی و ماهیچه ای - اسکلتی تمرکز دارد و نشان می دهد که چگونه میزان دوز ورزش، خصوصا شدت ورزش، می تواند اثرات محرک های التهابی را‌ کاهش دهد

 • ورزش و بیماری های روماتوئیدی بخش اول

  بیماری های روماتوئیدی و ماهیچه ای - اسکلتی ( RMDs) گروه وسیعی از بیماری های غیر واگیر را شامل می شوند که بطور اولیه روی مفاصل، ماهیچه ها، یا سایر بافت های سیستم ماهیچه ای - اسکلتی اثر گذاشته و ممکن است پیچیدگی های سیستمیک نیز داشته باشند. این بیماری ها با علائم مشترکی بروز می کنند که غالب ترین آنها التهاب است. التهاب یک پاسخ بیولوژیکی طبیعی نسبت به عفونت یا تخریب بافت است که تحت شرایط نرمال، بعد از رفع محرک کاهش می یابد. در بیماری های روماتوئیدی فرآیند التهاب طولانی مدت و دچار بی نظمی می شود. 

  مقاله حاضر روی سهم واسطه های التهابی ( خصوصا سیتوکین ها بعنوان عامل اصلی) بر روی نتایج مرتبط با بیماری و تظاهرات سیستمیک در بیماری های روماتوئیدی و ماهیچه ای - اسکلتی تمرکز دارد و نشان می دهد که چگونه میزان دوز ورزش، خصوصا شدت ورزش، می تواند اثرات محرک های التهابی را‌ کاهش دهد.

 • چه افرادی بیشتر در معرض خطر کرونا ویروس هستند؟

  کرونا ویروس ( COVID-19) یک ویروس جدید است. ما همچنان در حال یادگیری عملکرد این ویروس هستیم. تعدادی از گروه ها هستند که ممکن است در صورت ابتلا به این ویروس در خطر جدی تری باشند. اما بر این باور نیستیم که این افراد خطر ابتلای بالاتری نسبت به این ویروس دارند و شیوع آن بین این افراد همانند سایر عفونت ها همچون آنفولانزا می باشد.

 • التهاب کیسه صفرا (Cholecystitis)

  کیسه صفرا اندام کوچک و گلابی شکل است که در قسمت زیرین کبد در سمت راست بالای شکم قرار دارد. صفرا توسط کبد ساخته میشود و توسط کیسه صفرا ذخیره و از طریق مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده کوچک می فرستد تا به هضم چربی ها کمک کند.کوله سیستیت به معنای التهاب کیسه صفرا است اگر این بیماری به مرور زمان ادامه یابد، با حملات مکرر یا مشکلات عودکننده درعملکرد کیسه صفرا، به عنوان کوله سیستیت مزمن شناخته می شود.

  مجرای صفراوی مشترک کبد ، کیسه صفرا و لوزالمعده را به روده کوچک وصل می کند. سنگهای صفراوی مسدودکننده CBD علت اصلی کوله سیستیت هستند. این انسداد باعث می شود که کیسه صفرا ملتهب شود و اگر به درستی درمان نشود، کیسه صفرا می تواند پاره شود. درمان معمولاً شامل آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد است. این التهاب اغلب باعث ایجاد درد شدید در وسط یا قسمت راست فوقانی شکم  می شود همچنین می تواند تا تیغه های شانه گسترش یابد. در موارد شدید، کیسه صفرا ممکن است پاره یا ترکیده شود و صفرا را به داخل شکم رها کرده و باعث درد شدید شود.

 • آنتی بادی های علیه Scl-70 در کم کاری تیروئید خودایمن

  مشخص شده است که بیماری خودایمن تیروئید با تعدادی از اختلالات خودایمنی از جمله آنمی پرنیشیوز، تیپ 1 دیابت شیرین، بیماری آدیسون، ترومبوسیتوپنی ایمنی، و میاستنیا چشمی یا سیستمیک همراه می باشد. اما همراهی تیروئیدیت خودایمن با اختلالات خودایمنی سیستمیک کمتر دیده شده است. وجود آنتی بادی های خودایمن تیروئید در بیماران دارای لوپوس اریتماتوز سیستمیک، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن و اسکلروز سیستمیک توصیف شده است، با این حال  داده های کمتری در مورد وجود آنتی بادی های مرتبط با اختلالات خودایمنی سیستمیک در بیماران تیروئیدیت خودایمن وجود دارد.

 • ارتباط بین تغذیه و بیماری های خودایمنی

  آیا شما باید یک رژیم عاری از گلوتن داشته باشید ؟ آیا باید مکمل های امگا ۳ یا زردچوبه را استفاده نمایید؟ حدود ۲۳ میلیون نفر در ایالات متحده که دچار بیماری های خودایمن هستند روزانه با این پرسش ها روبرو می باشند. اینترنت به همراه کتاب ها، وب سایت ها و بلاگ ها در مورد چگونگی تغذیه برای جلوگیری یا درمان بیماری های خودایمن راه هایی را ارائه می دهند. اما متاسفانه بخش اعظم آن به جای شواهد و مدارک علمی محکم مبتنی بر فرضیه ها و حدس ها می باشد.

 • تاثیر پرولاکتین در انواع بیماری های خود ایمن

   ﻋﺪﻡ ﺗﻘﺎﺭﻥ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻴﻤﺎﺭی ﻫﺎی ﺧﻮﺩاﻳﻤﻦ ﺑﻴﻦ ﺩﻭ ﺟﻨﺲ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪﻩ یکی اﺯ ﻣﺒﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ ﻣﺸﺎﻫﺪاﺕ در بیماری های ﺧﻮﺩایمنی می ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻨﻆﺮ می رسد ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﻫﺎی جنسی ﻧﻘﺶ ﻣهمی ﺩﺭ اﻳﻦ ﺩﻭﮔﺎنگی ﺑﺎﺯی می کنند. ﺷﻴﻮﻉ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺧﻮﺩاﻳﻤﻨﻲ  ﺑﻴﻦ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺳﻨﻴﻦ ﺑﺎﺭﻭﺭی، ﺷﺮﻭﻉ ﻳﺎ ﻋﻮﺩ ﺑﻴﻤﺎﺭی ﺩﺭ ﻃﻲ ﺑﺎرﺩاﺭی و ﭘﺲ اﺯ ﺯاﻳﻤﺎﻥ اﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺤﺜﻬﺎیی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻓﺮﺿﻴﻪ ﺭا ﺣﻤﺎﻳﺖ میﻜﻨﻨﺪ. ﻗﻂﻌﺎ، ﻣﺎﺩﺭ ﺷﺪﻥ ﻳﻜﻲ اﺯ ﭼﺎﻟﺶ ﻫﺎﻱ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﺮاﻱ ﺳﻴﺴﺘﻢ ایمنی اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺎﻳﺪ اﺟﺎﺯﻩ ﻟﻘﺎﺡ ﺭا ﺑﺪﻫﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﺗﻐﻴﻴﺮاﺕ ﭘﻴﭽﻴﺪﻩ ﻏﺪﺩ ﺩﺭون ﺭﻳﺰ ﻧﻴﺰ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﻧﻤﺎﻳﺪ.

 • عفونت Clostridium perfringens (جوانه کافه تریا)

  Clostridium perfringens که قبلاً با نام C. welchii یا باسیلوس welchii شناخته می شد یک باکتری گرم مثبت، میله ای شکل، بی هوازی و اسپور سازمی باشد که اسپور از جنس Clostridium است. C. perfringens در طبیعت همیشه وجود دارد و می توان آن را به عنوان یک جزء طبیعی گیاهان پوسیده، رسوبات دریایی، دستگاه روده انسان و سایر مهره داران، حشرات و خاک دانست. این باکتری کمترین زمان تولید نسل را نسبت به هر ارگانیسم(6 تا3 دقیقه)، در محیط تیوگلیکولات دارد.

 • سالمونلا ( Salmonella)

  سالمونلا باکتری باسیل گرم منفی است که در جوجه‌ها و تخم‌مرغ‌ها معمولاً وجود دارد. سالمونلا عامل یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی می‌باشد. سالمونلا می‌تواند تخمدان‌های پرنده را آلوده کند و قبل از تخم گذاردن پرنده، وارد تخم‌مرغ شود یا اینکه به هنگام تخم گذاردن پرنده، به پوسته تخم مرغ نفوذ کند.

 • بیماری کرون (Crohn's disease) یک بیماری التهابی روده

  بیماری های التهابی روده  (Inflammatory bowel disease=IBD) ازجمله بیمار های مهم دستگاه گوارشی انسان است. پیدایش بیماری التهابی روده تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی و عوامل محیطی است این دو عامل باعث عملکـرد نامناسـب سیـستم ایمنـی مخـاطی در اثـر وجـود باکتریهای طبیعی روده می شود شایعترین شکل های IBD شامل بیماری کولیت اولسرو و کرون مـی باشـند. کولیـت اولـسرو بـا التهاب داخلی ترین لایـه مخـاطی روده مـشخص مـی شـود. در حالی که بیماری کرون بـا التهـاب تمـام لایـه هـای روده بـروز می نماید.  بیماری کرون معمولاً در قسمت تحتانی روده کوچک که به آن ایلئوم گفته می شود و ابتدای روده بزرگ رخ می دهد.

 • واقعیت های باور نکردنی که شما درباره بدن خود نمی دانید!

  بدن ما راز‌های زیادی را پنهان کرده است. همه این‌ها و بسیاری سوالات دیگر جواب‌های علمی دارند. در این مطلب حقایق جالبی درباره بدن انسان را مشاهده می‌کنید که احتمالا بیشتر آن‌ها را نمی‌دانستید.

 • سندرم استیون جانسون (Stevens Johnson Syndrome)

  سندرم استیون-جانسون نوعی اختلال نادر و جدی در پوست و غشاهای مخاطی است. این بیماری معمولاً در اثر واکنش به یک دارو یا عفونت ویروسی ایجاد می شود که غالباً با علائم شبیه آنفلوانزا شروع می شود بعد از 1-3 روز افراد متوجه وجود بثورات قرمز یا بنفش روی بدن می شوند. اغلب از روی صورت و سینه شروع می شود. این بثورات در نهایت به تاول هایی تبدیل می شود ظرف چند روز پس از تشکیل تاول ها ، پوست آسیب دیده می ریزد و پوست شروع به لایه برداری می کند.

  پزشکان پوست مبتلایان به سندرم استیون-جانسون را شبیه پوست هایی می دانند که دچار سوختگی قابل توجهی شده اند بهبودی سندرم استیون جانسون بسته به شدت وضعیت می تواند هفته ها تا ماهها طول بکشد. اگر به دلیل دارویی این بیماری ایجاد شده باشد، باید از مصرف آن به طور دائم ، خودداری شود. سندرم استیون-جانسون یک بیماری نادر است که میزان بروز آن در هر یک میلیون نفر در سال حدود 6/2-6/1 گزارش شده است.

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس erythronlab_bot@ دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

med@Erythron-lab.com

کد پستی : 76351-81647